TRT EBA TV Güncel frekansları Burada !


TRT EBA TV Güncel frekansları Burada !

TRT EBA TV frekans kurulum ayarı nasıl yapılır?

EBA TV ne zaman açılacak?

 

23 Mart 2020’den itibaren başlayacak uzaktan eğitim yayınları için

TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, TRT EBA TV ders programı nedir?

lkokul, ortaokul ve liselerde COVID-2019 salgını nedeniyle ara verilen eğitim uzaktan devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı TRT bünyesinde 3 yeni EBA TV eğitim kanalı açtı. Bu kanallarda eğitime 23 Mart 2020’de başlanacak. Peki TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, EBA TV ders programı nedir?

Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu salgın hastalık COVID-2019, ülkemizde en çok eğitim sistemini etkisi altında bıraktı. Öğrenciler, salgın tehlikesi geçene dek evlerinde kalmaya devam ederken MEB, uzaktan eğitim sistemlerini hayata geçirmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT’ye bağlı olan EBA TV’ler aracılığıyla TV’den ders yayınlarının yapılacağı haberini verdi, tüm süreci açıkladı.

TRT EBA TV frekansları ve EBA TV’de yayınlanacak ders programları kesinleşti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre yayınlar 3 ayrı kanaldan, 6 farklı frekans ile yapılacak. Bu kanallardan 3’ü HD, 3’ü SD kalitesinde yayınlar verecek. Böylece HD kanallara uyumlu olmayan TV’lerde bile dersler rahatlıkla izlenebilecek. Peki EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, EBA TV ders programı nedir?

TRT EBA TV Frekansları nasıl ayarlanır?

 • Kumandanızdaki Menü düğmesine basın.
 • Çıkan menüden uydu listesi seçeneğine gelin. (Kurulum ya da buna benzer bir seçenek de olabilir.)
 • Manuel kanal arama seçeneğine gelin.
 • Önünüze gelen ekranda TRT EBA TV frekans bilgilerini girin.
 • TRT EBA frekans bilgileri:
  • Uydu: TURKSAT
  • Kanal: TRT Eğitim HD/1/2/3
  • Frekans: 12083 H 13750

Frekans bilgilerini girdiğinizde Uçan Kuş TV ile karşılaşabilirsiniz. Merak etmeyin, kanal listesinde TRT EBA TV’yi görüyorsanız doğru yerdesiniz.

NOT: Manuel bir şekilde kanal ekleme işlemleri televizyonunuzun markasına göre farklı olabilir. Menülerin ve tuşların isimlerinde farklılık yaşanabilir, ancak yapılan işlemler temel olarak aynıdır.

EBA TV’de dersler hafta içi her gün sınıflara göre farklı saatlerde yayınlanacak. Her sınıf için belirli günün belirli bir saatine dersler koyuldu. 1, 5 ve 9’uncu sınıflar sabah 9’da okulu açıyor. Kalan gruplar ise günün farklı saatlerine ayrılmış durumda.

 

eba dersler

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un evle okulun arasındaki farkı bildiklerini ve öğrencilerin evde aynı dikkatle dersi dinleyemeyeceklerini belirtti. Bu yüzden dersler okuldaki gibi 40’ar dakika değil. 20’şer dakikalık dersler yapılacak. İlkokulortaokul ve liselerin programlarını paylaşan Selçuk, dersleri kaçırabilecek öğrencileri de unutmamış. Programa tekrar dersleri de eklenmiş.

EBA TV ilkokul programı:

eba ilkokul

EBA TV ortaokul programı:

eba ortaokul

EBA TV lise programı:

eba lise

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin hepsi, yukarıdaki ders programını dikkate alarak eğitimlerini sürdürmek durumundalar. COVID-2019 salgın durumu geçene kadar eğitimler uzaktan devam edecek. Bu süre zarfında tüm öğrenci arkadaşlarımıza derslerini vaktinde takip etmelerini tavsiye ediyor, başarılar diliyoruz.

 

TRT EBA TV FREKANS BİLGİLERİ NEDİR? Bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre, EBA TV için TRT üzerinden 3 ayrı kanal 6 ayrı frekansta yayın yapacak. Bunların 3’ü HD yayın, 3’ü de SD yayın alt yapısıyla planlandı

EBA TV frekansları 

TRT EBA TV İlkokul HD –Turksat 4A 12.084 H Sym Rate 13.750 Fec 2/3 TKGS No: 86

TRT EBA TV Ortaokul HD– Turksat 4A 12.084 H Sym Rate 13.750 Fec 2/3 TKGS No: 87

TRT EBA TV Lise HD– Turksat 4A 12.084 H Sym Rate 13.750 Fec 2/3 TKGS No: 88

TRT EBA TV İlkokul –Turksat 4A 11.916 V Sym Rate 30.000 Fec 3/4 TKGS No: 89

TRT EBA TV Ortaokul –Turksat 4A 11.916 V Sym Rate 30.000 Fec 3/4 TKGS No: 90

TRT EBA TV Lise –Turksat 4A 11.916 V Sym Rate 30.000 Fec 3/4 TKGS No: 91

Kanal Ekleme işlemi nasıl yapılır?

El ile kanal ekleme işlemi  uydu alıcısının markası ve modeline göre farklılık gösterebilir. EBA TV’yi uydu alıcısına eklemek isteyenler, uydu alıcısının menüsünden kanal ekleme, kanal arama, otomatik kanal arama, el ile arama ya da manuel arama başlıklı menüyü seçip, verilen frekans değerlerini girerek TRT EBA TV’yi ekleyebilir.

-TÜRKSAT KABLO TV Kanal Listesi-

TRT EBA TV İlkokul HD –  465. Kanal

TRT EBA TV Ortaokul HD – 466. Kanal

TRT EBA TV Lise HD – 467. Kanal

TRT EBA TV İlkokul –932. Kanal

TRT EBA TV Ortaokul –933. Kanal

TRT EBA TV Lise –934. Kanal

EBA’ya nasıl giriş yapılır?

TÜRKSAT üzerinden network araması yapılarak TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde SD Olarak TRT-EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90. kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilecek. HD yatınlar ise TRT-EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilecek.

TKGS Nedir?

TKGS, uydu alıcıları ve Smart TV’lerin ihtiyaç duyduğu tüm kanal bilgisinin TÜRKSAT tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi prensibiyle çalışan bir kanal güncelleme sistemidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bögelerİlçeleriller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ( 0216 ) 374 07 07